PROJEKTY

Dary jesieni materiałem na pomysłowy instrument muzyczny w kl. 3.

 

Majowa łąka, czyli wszystko o mniszku lekarskim.

 
Uczniowie klasy III mieli okazję brać udział w niezwykłych zajęciach przyrodniczych, podczas których zbierali informacje na temat mniszka lekarskiego. Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim jak zbudowany jest kwiat, do jakiego gatunku roślin go zaliczamy, a także poznali zastosowanie lecznicze tejże rośliny. Ponadto każdy stworzył sobie książeczkę z najważniejszymi informacjami. Następnie wszyscy udaliśmy się na nasze boisko szkolne, gdzie w grupach stworzyliśmy piękne kwiatowe kompozycje.

Witamy we Francji – kraju „Mikołajka”!

Na lekcji języka polskiego klasa 4 przeniosła się do Francji. Poznawaliśmy kulturę i rodzimy kraj naszego bohatera lektury „Mikołajek i inne chłopaki”. Wieża Eiffla, berety, husty, flagi, podstawowe zwroty po francusku – towarzyszyły nam w podróży. Uczniowie przebrali się za wybranych bohaterów książki. Był Pan Rosół (trzeba mu patrzeć prosto w oczy ;-), Jadwinia i Ludeczka, Alcest, Kleofas, Ananiasz. Klasa stworzyła własne lapbooki (tzw. książki stworzone na kolanie), w oparciu o wcześniej przeczytaną lekturę Projekty zawierają najważniejsze informacje na temat książki, jej bohaterów, wydarzeń. Ten innowacyjny pomysł na omówienie lektury aktywizuje zmysły podczas pracy i pozwala na głębsze przeżycie treści, zaangażowanie. Sprawdza znajomość treści za pomocą kreatywnej pracy.

Projekt z cyklu: "Lektura w działaniu":

Projekt zajęć twórczych z lekturą klasy 5, pt. "W krainie Narnii" na podstawie lektury "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa".

Marzec to czas przedwiosennych porządków, zatem postanowiliśmy "przejrzeć" pewną tajemniczą szafę i... znaleźliśmy w niej niesamowite rzeczy! Na języku polskim do lektury podeszliśmy, jak zwykle twórczo. Przejście do krainy Narnii prowadziło przez szafę, którą musieliśmy otworzyć za pomocą magicznych zaklęć. Pisaliśmy też nasze życzenia, które w niej umieściliśmy. Wykorzystując fragmenty książki tworzyliśmy plakaty poszukiwanych mieszkańców Narnii,a następnie wspólnie zbudowaliśmy makietę krainy. Odwiedziła nas Biała Czarownica, która podczas konferencji prasowej musiała odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań. Osądzaliśmy zachowania bohaterów powieści i pracowaliśmy na tablicy interaktywnej,za pomocą której udało nam się połączyć dwa światy równoległe - nasz, realny i fantasy - Narnię


.jpgW fabryce słów- niecodzienna przygoda teatralnaVII Niemieckojęzyczne Konferencje Teatralne w wydaniu naszych najmłodszych aktorów.
Prawdziwe talenty! Gratulujemy!

image001.jpg
 

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacji regionalnej "OPOLE. MOJE MIASTO. MAŁY OPOLANIN" pod patronatem MDK w Opolu. Uczestnicy  projektu wezmą udział w dwóch wycieczkach, podczas których zwiedzą najciekawsze zakątki miasta, wezmą udział w zajęciach muzealnych, spotkaniach z interesującymi ludźmi i warsztatach aktywności twórczej. Poznają genealogię miasta, zabytki, historię, symbolikę, specyfikę Opola i regionu, jego wielokulturowość i osobliwości, ciekawych ludzi, ciekawostki z życia dawnych Opolan oraz wiersze, piosenki i legendy związane z miastem. Będą mieli możliwość porównania warunków życia i zajęć dawnych i obecnych mieszkańców miasta.

Projekt  kończy  się  spotkaniem  integracyjnym  wszystkich  uczestników projektu, podczas którego nasze dzieci zaprezentują zdobytą wiedzę, wybrane tańce regionalne oraz stroje
z okresu baroku i przedstawiające mniejszości narodowe w Opolu. 

Same zdrowie, palce lizać!

Tematem zajęć były zdrowe przekąski. Uczniowie samodzielnie zrobili ciasteczka oraz zdrowe koktajle. Dzieci mogły również wykonać mandalę z przypraw.

Projekt: Teatr cieni

 

Eksperymenty na lekcjach j. niemieckiego.

Dzień innowacji

Kl 3 pracując na stacjach przeprowadzała szereg rożnych eksperymentów, począwszy od badania kwasów i zasad skończywszy na analizie gęstości cieczy.

Lekcja na stacjach

Uczniowie klasy szóstej pracujący na stacjach podczas lekcji języka polskiego, na których analizowali problematykę lektury „Ten obcy”.

Projekt w j. angielskim w kl.1

Pierwszoklasiści zgłębiają budowę ludzkiego szkieletu po angielsku.

Projekt : Nasze charaktery

Klasa szósta nadal analizuje cechy ludzkiego charakteru, by stwierdzić, jakie osoby częściej obdarzamy zaufaniem. Tym razem jednak analiza dotyczyła cech kolegów i koleżanek. Doceniamy te cechy, które są cenne, a nad tymi, które sprawiają, że trudniej zaufać - pracujemy:)

Projekt : "Zdrowo jem, więcej wiem"

Tworzenie obrazu jesiennego - podczas ćwiczeń ciszy

Praca na stacja w jesiennych klimatach.

PROJEKT ŻYWA HISTORIA PIĘKNA

 
Tym razem uczniowie stworzyli obraz Leonarda da Vinci - Ostatnia Wieczerza.

Niecodziennie lekcje wychowawcze

Klasa VI na lekcjach wychowawczych realizuje projekt dotyczący rozpoznawania uczuć. Uczniowie wykonują różne ćwiczenia. Po każdym wykonanym zadaniu mówią o towarzyszących im uczuciach. Bawili się w "ślepe samochody", lub "punkty odniesienia", "raz w przód, raz w tył".

 

PROJEKT ŻYWA HISTORIA PIĘKNA

Uczniowie klasy VI mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji plastyki. Podczas zajęć uczniowie wpadli na pomysł odtworzenia słynnych obrazów (nie tylko polskich) w nieco zmienionej formie. Dzieło Leonarda da Vinci zostało przedstawione jako pierwsze. Podczas przygotowania strojów i robienia zdjęć uczniowie bawili się świetnie. Oto przykład tego co udało się uczniom zrealizować:


2015/2016

Klasowy festiwal nauki: w świecie magnesów/ praca na stacjach.

 

Projekt "Stark wie ein Baum"

Uczniowie w ramach Projektu z języka niemieckiego  "Stark wie ein Baum"  obserwowali i badali  dziś drzewa znajdujące się na terenie naszej szkoły. Każdy z uczniów wybrał swoje ulubione a następnie namalował odzwierciedlenie swoich obserwacji. W ten sposób powstały piękne i ciekawe obrazy drzew.

Projekt wiosna

Uczniowie klasy II naszej szkoły powitali wiosnę już w środowy poranek marca. Podczas pracy na obwodzie stacyjnym zasadzili swoje drzewko, szukali zwiastunów nadchodzącej wiosny, poznali budowę jaja kurzego, przeprowadzali doświadczenia z solanką i jajkiem. Ponadto odkryli czym tak naprawdę różni się królik od zająca.;

KLUB ODKRYWCÓW JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

W marcu

członkowie klubu Odkrywców Niemieckiego napisali i stworzyli   kartkę urodzinową dla Janoscha, który obchodził  11 marca swoje 85 urodziny! Życzymy mu  dużo zdrowia, mnóstwo orginalnych pomysłów, stu  lat (i jeszcze więcej!) oraz wielu  pięknych dni!!

W lutym

na spotkaniach klubu Odkrywców Niemieckiego uczniowie tworzyli własną   książkę kucharską ze swoimi autorskimi  niemieckojęzycznymi przepisami. Wszystkie desery oraz potrawy  zostały wypróbowane a spotkania były prawdziwą ucztą smaków!

Na początku nowego roku

uczniowie klubu odkrywców Niemieckiego tworzyli tzw. chińskie kwiaty życzeń, na których zapisywali  swoje  marzenia i życzenia w języku niemieckim na  nowy rok 2016.Po włożeniu do wody każdy kwiat z życzeniami pięknie  rozkwitł.   Uczniowie oprócz świetnej zabawy  zaobserwowali ciekawe zjawisko fizyczne. Papier składa się głównie z włókien roślinnych, w których znajdują się kapilary. Kapilary to cienkie rurki, dzięki którym w roślinach woda może być transportowana nawet na wysokość powyżej 10 metrów. Po włożeniu papieru do wody, wskutek sił działających w kapilarach na cząsteczki wody, papier pęcznieje. To dzięki temu zjawisku papier wraca do swojego pierwotnego kształtu a nasze magiczne kwiaty rozkwitnęły.

W grudniu 

członkowie Klubu Odkrywców Języka Niemieckiego już w świątecznej atmosferze przygotowywali „Kinderweihnachtspunsch” według  niemieckiej receptury. Podczas 

W listopadzie

uczniowie Klubu Odkrywców  Języka Niemieckiego z Opola- Maliny tworzyli własną poezję konkretną. Jest to kierunek artystyczny łączący elementy poezji i sztuk wizualnych. Na początku uczniowie poznali czym jest „Konkrete Poesie” oglądając prace  autorów takich jak Reinhard Döhl, Ernst Jandl, Christian Morgenstern, Joseph Felix Ernst i  Eugen Gomringer.

Uczniowie  w ten sposób dowiedzieli się że układ typograficzny w poezji konkretnej  jest  tak samo ważny jak znaczenie słów oraz, że w prosty i konkretny sposób, bawiąc się językiem można stworzyć ciekawe dzieła. Uczniowie również  stworzyli ciekawe dzieła w postaci kompozycji wizualnych zbudowanych z układów liter i słów.

We wrześniu powstał  Klub Odkrywców Języka Niemieckiego w ramach projektu „Bilingua łatwiej z niemieckim”.

Klub liczy 10 członków – są to uczniowie klasy piątej.

W październiku w ramach działalności klubu uczniowie przygotowywali  się  do wystawienia sztuki pt. „Im Reich des Wassermannes”, która została pokazana w IV Niemieckojęzycznych Konfrontacjach Teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. 

Tematem tegorocznych konfrontacji teatralnych były śląskie baśnie i legendy. Członkowie klubu  bardzo dobrze przygotowali się do tworzenia  scenariusza sztuki. Dzięki wywiadom z babciami  i dziadkami uczniowie odkryli jakie tajemnice kryje ich najbliższe otoczenie. Usłyszane historie  wniosły wiele ciekawych wątków do przedstawienia. W czasie przygotowań członkowie klubu pracowali nad scenariuszem, scenografią, kostiumami i muzyką a efektem pracy była wspaniała zabawa z językiem!

Dzięki Fundacji Górażdże -Aktywni w Regionie udało się zrealizować projekt:
"Nowe technologie podstawą funkcjonowania we współczesnym świecie".
logo-aktywni-R1.jpg

 

Owoce w szkole

W naszej szkole realizowany jest program „Owoce w szkole”. Skierowany jest on do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Ma on na celu zmianę nawyków żywieniowych u dzieci poprzez propagowanie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie. Dzieci otrzymują soki, warzywa, owoce gotowe do spożycia, które nie zawierają dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.
Program "Owoce w szkole" przewiduje rocznie do podziału 90 mln euro z budżetu UE na wzbogacenie diety uczniów w warzywa i owoce. Opracowano i wdrożono „Strategię Krajową wdrożenia w Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2010/2011”.


Szklanka mleka

Program „Szklanka mleka” kierowany jest do placówek oświatowych za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego. Przedmiotem dopłat jest mleko i przetwory mleczne o zawartości tłuszczu min. 1%, dostarczane w opakowaniach jednostkowych oraz wyprodukowane w zakładach spełniających wymagania sanitarno - weterynaryjne UE. Każde dziecko otrzymuje porcję świeżego mleka. Celem tego programu jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży oraz edukacja w zakresie zdrowego żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.