PROJEKTY


.jpgW fabryce słów- niecodzienna przygoda teatralnaVII Niemieckojęzyczne Konferencje Teatralne w wydaniu naszych najmłodszych aktorów.
Prawdziwe talenty! Gratulujemy!

image001.jpg
 

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacji regionalnej "OPOLE. MOJE MIASTO. MAŁY OPOLANIN" pod patronatem MDK w Opolu. Uczestnicy  projektu wezmą udział w dwóch wycieczkach, podczas których zwiedzą najciekawsze zakątki miasta, wezmą udział w zajęciach muzealnych, spotkaniach z interesującymi ludźmi i warsztatach aktywności twórczej. Poznają genealogię miasta, zabytki, historię, symbolikę, specyfikę Opola i regionu, jego wielokulturowość i osobliwości, ciekawych ludzi, ciekawostki z życia dawnych Opolan oraz wiersze, piosenki i legendy związane z miastem. Będą mieli możliwość porównania warunków życia i zajęć dawnych i obecnych mieszkańców miasta.

Projekt  kończy  się  spotkaniem  integracyjnym  wszystkich  uczestników projektu, podczas którego nasze dzieci zaprezentują zdobytą wiedzę, wybrane tańce regionalne oraz stroje
z okresu baroku i przedstawiające mniejszości narodowe w Opolu. 

Same zdrowie, palce lizać!

Tematem zajęć były zdrowe przekąski. Uczniowie samodzielnie zrobili ciasteczka oraz zdrowe koktajle. Dzieci mogły również wykonać mandalę z przypraw.

Projekt: Teatr cieni

 

Eksperymenty na lekcjach j. niemieckiego.

Dzień innowacji

Kl 3 pracując na stacjach przeprowadzała szereg rożnych eksperymentów, począwszy od badania kwasów i zasad skończywszy na analizie gęstości cieczy.

Lekcja na stacjach

Uczniowie klasy szóstej pracujący na stacjach podczas lekcji języka polskiego, na których analizowali problematykę lektury „Ten obcy”.

Projekt w j. angielskim w kl.1

Pierwszoklasiści zgłębiają budowę ludzkiego szkieletu po angielsku.

Projekt : Nasze charaktery

Klasa szósta nadal analizuje cechy ludzkiego charakteru, by stwierdzić, jakie osoby częściej obdarzamy zaufaniem. Tym razem jednak analiza dotyczyła cech kolegów i koleżanek. Doceniamy te cechy, które są cenne, a nad tymi, które sprawiają, że trudniej zaufać - pracujemy:)

Projekt : "Zdrowo jem, więcej wiem"

Tworzenie obrazu jesiennego - podczas ćwiczeń ciszy

Praca na stacja w jesiennych klimatach.

PROJEKT ŻYWA HISTORIA PIĘKNA

 
Tym razem uczniowie stworzyli obraz Leonarda da Vinci - Ostatnia Wieczerza.

Niecodziennie lekcje wychowawcze

Klasa VI na lekcjach wychowawczych realizuje projekt dotyczący rozpoznawania uczuć. Uczniowie wykonują różne ćwiczenia. Po każdym wykonanym zadaniu mówią o towarzyszących im uczuciach. Bawili się w "ślepe samochody", lub "punkty odniesienia", "raz w przód, raz w tył".

 

PROJEKT ŻYWA HISTORIA PIĘKNA

Uczniowie klasy VI mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji plastyki. Podczas zajęć uczniowie wpadli na pomysł odtworzenia słynnych obrazów (nie tylko polskich) w nieco zmienionej formie. Dzieło Leonarda da Vinci zostało przedstawione jako pierwsze. Podczas przygotowania strojów i robienia zdjęć uczniowie bawili się świetnie. Oto przykład tego co udało się uczniom zrealizować:


2015/2016

Klasowy festiwal nauki: w świecie magnesów/ praca na stacjach.

 

Projekt "Stark wie ein Baum"

Uczniowie w ramach Projektu z języka niemieckiego  "Stark wie ein Baum"  obserwowali i badali  dziś drzewa znajdujące się na terenie naszej szkoły. Każdy z uczniów wybrał swoje ulubione a następnie namalował odzwierciedlenie swoich obserwacji. W ten sposób powstały piękne i ciekawe obrazy drzew.

Projekt wiosna

Uczniowie klasy II naszej szkoły powitali wiosnę już w środowy poranek marca. Podczas pracy na obwodzie stacyjnym zasadzili swoje drzewko, szukali zwiastunów nadchodzącej wiosny, poznali budowę jaja kurzego, przeprowadzali doświadczenia z solanką i jajkiem. Ponadto odkryli czym tak naprawdę różni się królik od zająca.;

KLUB ODKRYWCÓW JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

W marcu

członkowie klubu Odkrywców Niemieckiego napisali i stworzyli   kartkę urodzinową dla Janoscha, który obchodził  11 marca swoje 85 urodziny! Życzymy mu  dużo zdrowia, mnóstwo orginalnych pomysłów, stu  lat (i jeszcze więcej!) oraz wielu  pięknych dni!!

W lutym

na spotkaniach klubu Odkrywców Niemieckiego uczniowie tworzyli własną   książkę kucharską ze swoimi autorskimi  niemieckojęzycznymi przepisami. Wszystkie desery oraz potrawy  zostały wypróbowane a spotkania były prawdziwą ucztą smaków!

Na początku nowego roku

uczniowie klubu odkrywców Niemieckiego tworzyli tzw. chińskie kwiaty życzeń, na których zapisywali  swoje  marzenia i życzenia w języku niemieckim na  nowy rok 2016.Po włożeniu do wody każdy kwiat z życzeniami pięknie  rozkwitł.   Uczniowie oprócz świetnej zabawy  zaobserwowali ciekawe zjawisko fizyczne. Papier składa się głównie z włókien roślinnych, w których znajdują się kapilary. Kapilary to cienkie rurki, dzięki którym w roślinach woda może być transportowana nawet na wysokość powyżej 10 metrów. Po włożeniu papieru do wody, wskutek sił działających w kapilarach na cząsteczki wody, papier pęcznieje. To dzięki temu zjawisku papier wraca do swojego pierwotnego kształtu a nasze magiczne kwiaty rozkwitnęły.

W grudniu 

członkowie Klubu Odkrywców Języka Niemieckiego już w świątecznej atmosferze przygotowywali „Kinderweihnachtspunsch” według  niemieckiej receptury. Podczas 

W listopadzie

uczniowie Klubu Odkrywców  Języka Niemieckiego z Opola- Maliny tworzyli własną poezję konkretną. Jest to kierunek artystyczny łączący elementy poezji i sztuk wizualnych. Na początku uczniowie poznali czym jest „Konkrete Poesie” oglądając prace  autorów takich jak Reinhard Döhl, Ernst Jandl, Christian Morgenstern, Joseph Felix Ernst i  Eugen Gomringer.

Uczniowie  w ten sposób dowiedzieli się że układ typograficzny w poezji konkretnej  jest  tak samo ważny jak znaczenie słów oraz, że w prosty i konkretny sposób, bawiąc się językiem można stworzyć ciekawe dzieła. Uczniowie również  stworzyli ciekawe dzieła w postaci kompozycji wizualnych zbudowanych z układów liter i słów.

We wrześniu powstał  Klub Odkrywców Języka Niemieckiego w ramach projektu „Bilingua łatwiej z niemieckim”.

Klub liczy 10 członków – są to uczniowie klasy piątej.

W październiku w ramach działalności klubu uczniowie przygotowywali  się  do wystawienia sztuki pt. „Im Reich des Wassermannes”, która została pokazana w IV Niemieckojęzycznych Konfrontacjach Teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. 

Tematem tegorocznych konfrontacji teatralnych były śląskie baśnie i legendy. Członkowie klubu  bardzo dobrze przygotowali się do tworzenia  scenariusza sztuki. Dzięki wywiadom z babciami  i dziadkami uczniowie odkryli jakie tajemnice kryje ich najbliższe otoczenie. Usłyszane historie  wniosły wiele ciekawych wątków do przedstawienia. W czasie przygotowań członkowie klubu pracowali nad scenariuszem, scenografią, kostiumami i muzyką a efektem pracy była wspaniała zabawa z językiem!

Dzięki Fundacji Górażdże -Aktywni w Regionie udało się zrealizować projekt:
"Nowe technologie podstawą funkcjonowania we współczesnym świecie".
logo-aktywni-R1.jpg

 

Owoce w szkole

W naszej szkole realizowany jest program „Owoce w szkole”. Skierowany jest on do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Ma on na celu zmianę nawyków żywieniowych u dzieci poprzez propagowanie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie. Dzieci otrzymują soki, warzywa, owoce gotowe do spożycia, które nie zawierają dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.
Program "Owoce w szkole" przewiduje rocznie do podziału 90 mln euro z budżetu UE na wzbogacenie diety uczniów w warzywa i owoce. Opracowano i wdrożono „Strategię Krajową wdrożenia w Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2010/2011”.


Szklanka mleka

Program „Szklanka mleka” kierowany jest do placówek oświatowych za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego. Przedmiotem dopłat jest mleko i przetwory mleczne o zawartości tłuszczu min. 1%, dostarczane w opakowaniach jednostkowych oraz wyprodukowane w zakładach spełniających wymagania sanitarno - weterynaryjne UE. Każde dziecko otrzymuje porcję świeżego mleka. Celem tego programu jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży oraz edukacja w zakresie zdrowego żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.