AKTUALNOŚCI

DO_de.jpg

W teatrze

Czwartkowy poranek/15.02.2018 uczniowie klas 1-3 spędzili na spektaklu p.t: "Marvin" w opolskim teatrze Lalki i Aktora. Dzięki tej sztuce udało im się zbliżyć do bardzo poważnych tematów, takich jak przyjaźń i przemijanie. To była wyjątkowo bogata w doznania podróż na granicę świata realnego i fantaystycznego.

 

.jpg

Karnawał w naszej szkole.

Radości i świetnej zabawy nie było końca w "różany poniedziałek".

TAJEMNICE PRZYRODY, CZYLI CIEKAWA LEKCJA GEOGRAFII W KLASIE II

Dnia 29.01.2018 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w ciekawej lekcji geografii. Podczas zajęć mogli poznać charakterystykę kontynentów występujących na Ziemi. Uczniowie dowiedzieli się również o biegunie północnym i południowym,

a także czym są równoleżniki. Na zakończenie zajęć każdy uczeń wykonał
z kolorowego papieru model kuli ziemskiej. Zajęcia były bardzo udane, a temat który został poruszony podczas zajęć był tak ciekawy, że dzieci jeszcze długo po zajęciach rozmawiały na temat kontynentów i zwierząt, które tam żyją.

ZAJĘCIA W SZKOLE PODCZAS FERII

Środowy dzień tj. 25.01.2018 r. uczniowie z Maliny spędzili na warsztatach sensorycznych. Mieli okazję dowiedzieć się jak ważne są zmysły i dlaczego warto je ćwiczyć. Tak więc trenowali wzrok, słuch, smak, węch, a przede wszystkim dotyk. Prawdziwą przyjemnością były gluty, gniotki, domowa ciastolina, piankolina, obrazy solne i wiele innych atrakcji. Cały dzień uważamy za bardzo udany
i satysfakcjonujący.

Uczniowie klasy 3 na zajęciach przyrodniczych pochylili się nad tematem kamieni.

Zastanawiali się nad ich genezą, pochodzeniem, właściwościami, a nawet za ich pomocą trenowali spostrzegawczość. Choc wydawać by się mogło, że na temat kamieni wiemy już wszystko lekcja okazała się być bardzo interesującą i przyniosła uczniom wiele satysfakcji. Mieli okazję tworzyć za ich pomocą różne kategorie, odrysowywać je, wycinać i główkować nad wzorami podobnymi do oryginału.
Szkoda, że lekcja tak szybko się skończyła!

Uczniowie klasy 3 na zajęciach w ciekawy sposób przypomnieli sobie najważniejsze informacje dotyczące kontynentów.

Zapoznali się z pojęciem równoleżnika, jak również mogli się przekonać w jaki sposób okrągła Ziemia w postaci globusa może przekształcić się w dwie płaskie półkule. Jako podsumowanie uczniowie wykonali modele obu półkul, które od teraz stanowią ozdobę naszej klasy.

Pięknych i ciekawych przygód zimowych na feriach!

ferie.jpg

Zajęcia eksperymentalno - przyrodnicze
podczas przerwy świątecznej

Podczas przerwy świątecznej dzieci miały okazję przemienić się w małych badaczy. Dzieci rozwiązywały m.in. zagadki słuchowe o wodzie, odkrywały właściwości wody wykonując różne doświadczenia oraz sprawdzały co może rozpuścić się w wodzie. Nie zabrakło również stacji, gdzie dzieci mogły mieszać ze sobą różne kolory, dowiadując się przy tym, że w naszym świecie można wyróżnić barwy ciepłe i zimne. Zajęcia zaliczamy do bardzo udanych.

1.jpg

Nowy Rok 2018 chcemy złożyć jak najlepsze życzenia.
Niech będzie czasem radosnym i słonecznym.
 
Życzymy, by był to rok spełnionych marzeń i zrealizowanych planów.
Aby nigdy nie odstępowała nas nadzieja na lepsze jutro i wiara w to, że nie ma rzeczy niemożliwych.


Zbiórka na rzecz z Domu Matki i Dziecka w Grudzicach

Dwa tygodnie temu Samorząd Uczniowski ogłosił zbiórkę na rzecz z Domu Matki i Dziecka w Grudzicach. Zbiórka przeszła nasze największe oczekiwania-Wy -uczniowie i nauczyciele jak i Wasi rodzice spisaliście się na medal!!!!. Paczki były ciężkie i ogromne- pełne kosmetyków, środków higienicznych, produktów, jedzenia dla maluchów i ich mam! 21 grudnia w czwartek akcja zakończyła się a wraz z Natalią,Michaliną, Małgosią, Wiktorią, Bartoszem z kl.1 i Maksymilianem z kl.2, p. Karoliną i p.Łukaszem pojechaliśmy zawieść zebrane podarunki. Należą się wam wielkie podziękowania za WIELKIE SERCA!

p. Karolina –opiekun Samorządu Uczniowskiego

Zajęcia metodą stacji , tym razem zapachniało świętami w kalsie 1.!

Warsztaty w Manufakturze Słodkości „Bonominka”

Dnia 08.12.2017 uczniowie klasy II i IV uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Manufakturę Słodkości „Bonominka”. Podczas warsztatów uczniowie poznali pracę karmelarza, obejrzeli pokaz tworzenia cukierków oraz mogli samodzielnie wykonać lizaki. Dzieci były zachwycone.

Naszego eksperymentowanie w kl.1. Dzisiaj trochę zimowo. Lód i woda w roli głównej.

W piernikową krainę zmieniła się w piątek 08.12. nasza szkoła.

Uczniowie udowodnili, że wypieki świąteczne nie sprawiają im żadnej trudności.

PREDŚWIĄTECZNE PIECZENIE PIERNIKÓW

Nie ma nic przyjemniejszego jak wspólne pieczenie pierników na Święta Bożego Narodzenia. Dnia 06.12.2017 uczniowie klasy II wraz z panią Patrycją mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji pieczenia
 i dekorowania pierników. W pierwszej kolejności uczniowie zabrali się za wyrabianie ciasta, następnie za pomocą foremek wycinały rozmaite kształty, wypiekały i ozdabiały pierniki. Uwieńczeniem ich pracy była wspólna degustacja. Wspólna, przyjemna i jakże czasochłonna praca wprawiła wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój…

WARSZAWA

21 listopada 2017 wybraliśmy się na wycieczkę w ramach projektu Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki . Ten dzień spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chociaż podróż rozpoczęła się wcześnie rano wszyscy w dobrych humorach dotarliśmy do stolicy na czas. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Planetarium  gdzie ponad nami otworzył się ekran kinowy 360 stopni. Następnie dotarliśmy do CNK gdzie zwiedzaliśmy wystawy i poszczególne pomieszczenia takie jak Majsterkowania czy Teatr Wysokich Napięć. Mogliśmy nauczyć jak rozpalić ogień bez użycia zapałek czy zapalniczki, jak ułożyć piramidę by nie rozpadała się czy zważyć i zobaczyć ilość wody w naszym organizmie. Niektórzy nawet mili okazję zobaczyć jak wyglądać może jego brat bliźniak a nawet poczuć jak kopie prąd. To była niesamowita wycieczka. Wszyscy chyba chcieliby tam kiedyś wrócić!!!!

-2.jpg
Zapachniało świętami

w naszej szkole i przedszkolu,

piękne występy dzieci, smakołyki na

straganach i cudowna atmosfera.

Z serca dziękujemy Wszystkim naszym Rodzicom i Przyjaciołom!

Lekcja języka niemieckiego z Giuseppe Arcimboldo.

Dzieci wykonały twarze z warzyw i owoców następnie opisały ustnie swoje dzieła.

Jesienne porządki w naszym szkolnym ogrodzie też mogą sprawić ogromną frajdę!

 

Opta Data

Opta Data to firma działająca w branży informatycznej, specjalizująca się w systemach rozliczeniowych dla niemieckich kas chorych. Klasa czwarta została zaproszona dnia 29.09.2017 do siedziby firmy w Opolu mieszczącej się  przy ulicy Katedralnej. Nasze dzieci dowiedziały się wiele interesujących faktów m.in. czym zajmuje się niemieckojęzyczna firma, jakie posiada oddziały dlaczego tak ważna jest znajomość języka niemieckiego  i co należy spełnić by pracować w Opta Data. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie!

Jura Park Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka

27. września klasa IV naszej szkoły w ramach projektu „Młodzi Odkrywcy Nauki” odwiedziła  Jura Park Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka.  Na początku wyjazdu odwiedziliśmy Park Nauki i Ewolucji Człowieka gdzie obejrzeliśmy wystawę na temat praprzodków człowieka. Dowiedzieliśmy się od kiedy istniejmy na świecie i dlaczego wyginęły dinozaury-to wszystko dzięki podróży promem kosmicznym i wehikułem czasu który przeniósł nas miliony lat wstecz. Ponadto już wiemy dlaczego księżyc jest dla nas ważny i dlaczego  życie bez niego byłoby na nie możliwe. Po przerwie obiadowej-  podczas drugiej części naszej wycieczki , kolejno jechaliśmy wehikułem czasu, odwiedziliśmy prehistoryczne oceanarium i przeszliśmy ścieżką  edukacyjną śladami dinozaurów. To był dla Nas intensywny dzień, pełen ciekawych przeżyć.

Dzień Nauczyciela.

13 października w Naszej Szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia edukacji Narodowej zwanego popularnie Dniem Nauczyciela . Nowo wybrany Samorząd Uczniowski - Natalia, Michalina, Małgorzata  wraz z uczniami: Szymonem, Emilką, Oliwią , Nadią, Julią, Dominiką oraz Wiktorią, Mają i Emilką pod okiem p. Karoliny i p. K. Jasińskiej przygotował krótki program artystyczny. Oto fotorelacja z naszego występu.

Uroczyste obchody św. Marcina w naszej szkole i przedszkolu

W piątkowe popołudnie 10.11. już tradycyjnie dzieci z naszej szkoły i przedszkola wraz z rodzicami brały udział w dniu wspomnienia św. Marcina.Obchody rozpoczęły się przemarszem z lampionami na czele z św. Marcinem na białym koniu, nabożeństwo ku czci św. Marcina wraz z prezentacją przygotowaną przez naszych uczniów a na zakończenia dnia wspólne ognisko i pyszny rogal świętomarciński!  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

Stroiki dyniowe w klasie 3 na lekcji plastyki.

 

PRACA NA STACJACH PODCZAS ZAJĘĆ PLASTYKI

W dniu 31.10.2017 uczniowie klasy IV mogli uczestniczyć w ciekawej lekcji plastyki. Podczas 2 godzin uczniowie pracowali metodą stacyjną. Na stacjach dzieci mogły poznać życie i twórczość znanych polskich i niemieckich malarzy, dowiedzieć się o technikach plastycznych, dziedzinach sztuk plastycznych, a także stworzyć własną definicję pojęcia „plastyka”. Nie zabrakło również stacji, gdzie uczniowie mogli wykazać się swoją kreatywnością. Czwartoklasiści mogli m.in. wykonać collage, bukiet oraz witraż z żywych liści. Zajęcia można zaliczyć do bardzo udanych.

Nasi Kochani RODZICE!!!! Z serca dziękujemy!!!

Impresje z nocnej akcji przed dniem nauczyciela i efekty po....
 
Bardzo oryginalny pomysł z przeznaczeniem dla wszystkich! Cieszymy się niezmiernie!

Teatr

Wspaniała gra aktorska, efekty specjalne, piękne tańce a to wszystko na konfrontacjach teatralnych w Tarnowie Opolskim zaprezentowali nasi uczniowie! Tematem przewodnim była podróż po Niemczech, kreatywności nie było końca! Gratulujemy pięknego występu!

Praca uczniów klasy 3 podczas opracowywania tematu ŻYWIOŁY.

Otrzęsiny klasy 4.


Uczniowie mieli okazję wykazać się w 4 konkurencjach: skok kangura, bieg sztafetowy z przeszkodami, drużynowe tarcie marchewki i spacer z jajkiem na łyżeczce. Czwartoklasiści spisali się na medal. Na koniec wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Święto Pieczonego Ziemniaka.

Wtorkowy, deszczowy dzień uczniowie klas 1-3 z Opola spędzili w Bajkowym Lesie w Łubnianach. Obchodziliśmy tam Święto Pieczonego Ziemniaka. Czekało na nas wiele atrakcji, takich jak: warsztaty ziemniaczanych pieczątek, zabawy na świeżym powietrzu, ognisko z pieczonym ziemniakiem. Na koniec czekała nas wielka niespodzianka- wyjątkowo udane grzybobranie w pobliskim lesie. W międzyczasie mogliśmy obcować ze zwierzętami, karmić je. Ulubieńcem wszystkich został Snowy- Golden Retriver, który skradł serce niejednego ucznia.

Klasa druga podczas tworzenia żywego drzewa/ wychowanie kosmiczne.

Dzień Chłopaka u naszych najmłodszych uczniów.

Piękne występy naszych uczniów na Przeglądzie Piosenki Niemieckojęzycznej.

Jesienne stacje w klasie II

Dnia 27.09.2017 klasa II miała okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach poświęconych jesieni. Uczniowie mogli m.in. poznać budowę grzyba, liścia oraz warstwową budowę lasu. Nie zabrakło również stacji, gdzie uczniowie mogli wykazać się kreatywnością. Podczas zajęć dzieci mogły wykonać papierowe liście oraz leśne zwierzątka. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i sumiennie rozwiązywały wszystkie zadania. Zajęcia można zaliczyć do bardzo udanych.

Nasi zachwyceni uczniowie na 1. JugendFestiwalMłodych w Opolu

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

W poniedziałkowe, słoneczne popołudnie,  4 września uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu- Malinie uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018. Dla wszystkich był to moment wzruszeń i radości. Jednak najbardziej podekscytowani byli pierwszoklasiści, którzy najpierw musieli przejść mini test dojrzałości szkolnej, by potem przyjąć pasowanie z rąk Pani wicedyrektor oraz otrzymać wymarzony prezent na ośmioletnią już przygodę z edukacją. Całe grono pedagogiczne, rodzice i najważniejsi w tym dniu- uczniowie wkroczyli do murów szkoły z uśmiechem na twarzy! Życzymy wszystkim samych sukcesów i wielu okazji do ich osiągnięcia.